Сдружение
Координатор на немската школа по Шрот метод за неинвазивно лечение на сколиоза и кифоза

СКОЛИОЗА
Свържете се с нас:
+359 884736764
ScoliosisBG@gmail.com
Адрес: София 1000, бул. Кн. Ал. Дондуков 14, ет. 2
Какво е сколиоза?
Сколиозата е изкривяване на гръбначия стълб встрани. Това изкривяване може да е във вид на S (двойна кривина) или като дълго С (единична кривина). По често се засягат момичета. При сколизата гръбначният стълб има и промяна в структурата в ротиране (усукване). Това усукване води до промяна в позицията на ребрата и деформация на гръдния кош.
Видове сколиоза
В около 15 % от случаите сколиозите биват:
1. Неструктурни (функционални) – сколиотичната деформация е временна, като тя възниква при различна дължина на долните крайници, при мускулен спазъм и др. Отстраняването на причината води до корекция на кривината.
2. Структурни – налице е изкривяване на гръбначния стълб, което се дължи на: вродени аномалии на прешлените (напр. клиновидни прешлени,блок -прешлени), церебрална парализа, неврофиброматоза, мускулна дистрофия,полиомиелит, др.
В 85% от случаите сколиозата е идиопатична – причините за нейната поява не са напълно изяснени, въпреки наличието на няколко теории.
Според времето на появата й идиопатичната сколиоза бива:
1. Инфантилна форма – възниква до 3 годишна възраст, по-често при момчета;
2. Ювенилна форма – появява се между 3 и 10 годишна възраст;
3. Адолесцентна форма – възниква след 10 годишна възраст.
Как откриваме сколиозата?
Промяната във формата на гръбначния стълб се открива от родителите, от личния или училищен лекар при профилактични прегледи.
Гръбначният стълб е дъгообразно изкривен. Кривата най-добре се вижда, когато детето се наведе напред и при това положение се огледа контурът на гърба му.
Едното рамо стои по-високо от другото, талията от едната страна е изгладена. Едната половина на таза е по-високо разположена от другата. При оглед отпред се установява несиметрично разположение на гръдните жлези при момичетата, а при оглед отзад прави впечатление асиметричното разположение на лопатките.
Какви да направим ако забележим изкривяване в гръбначния стълб?
При установяване на сколиозата е нужен преглед при ортопед.
Специалистът ще назначи рентгенови снимки на гръбначен стълб – фас и профил.
При преценка на ортопеда могат да бъдат назначени и допълнителни снимки в специални позиции, както и специализирани изследвания – компютърна томография, ядреномагнитен резонанс – ако са необходими.
Защо трябва да се потърси специалист ортопед и евентуално да се провежда лечение на заболяването сколиоза?
Консултацията и наблюдението от специалист са необходими за уточняване на вида сколиоза, степента на отклонение,прогресията на заболяването.
Понякога сколиотичните отклонения на гръбнака са придружени от други аномалии в развитието, които искат уточняване и съответното лечение. В повечето случаи при лека сколиоза болните нямат съществени оплаквания. Може да се появи лесна умора, нарушена походка, болки в гърба. При тежка, некоригирана сколиоза възникват симптоми от страна на дихателната, сърдечно-съдовата и неврологичната система поради променени разположение на органите в гръдния кош.
Как се лекува сколиозата?
Лечението на идиопатичната колиоза зависи от големината на кривината, нивото на засягане на гръбначя стълб, костната зрялост. Има следните типове лечение: